تبلیغات
دانشنامه افغانستان - ارامگاه روزیقل کاروان باشی
پنجشنبه 1390/01/18

ارامگاه روزیقل کاروان باشی

   نوشته شده توسط: فریدون احدی    نوع مطلب :تاریخ و جغرافیای میمنه ،

ارامگاه روزیقل کاروان باشی:
این آرامگاه اکنون در گوشه ء جنوب شرقی پارک شهر داری شهر میمنه موقعیت دارد . قبلاءهمین نقطه مدرسهء معروف بنام
(مدرسهء مرحوم روزیقل کاروان باشی) بود که باتطبیق نقشهء شهری در دهه های 20-30قرن چهردهم هجری خورشیدی تخریب گردید. باوجود تخریب مدرسه وتمام تاءسیسات آن این مقبره دست نخورده سالم باقیمانده است. متن کتیبهء آرامگاه مرحوم روزیقل کاروان باشی چنین است:
مخروبه ها واثار تاریخیدر میمنه

تپة میسره (خواجه میسره):
این تپه در قسمت جنوبشرقی شهر میمنه به فاصلة هفت كیلو متری مركز شهر  در قریة ده عزیزان مربوط ناحیة اول شهر میمنه در داخل قریة  قرار دارد، یك تپة خاكی هموار بوده كه بالای آن كشت و زراعت میشود ، این تپه قبلا ملكیت جدپدری نویسندة سطور بوده و اكنون میان بازمانده گان تقسیم شده است .
بعد از انقلاب 1357 سالیان متوالی در این جا پستة نظامی بوده و چندین بار مورد كاوش قرار گرفت در زمستان سال 1383 این جا برای چندین بار مورد كاوش و كندنكاری افراد غیر مسؤول قرار گرفت و بین اهلی قریه چنین شایع بود كه آثار گرانبهایی از این جا به سرقت رفت ، پس از بی اتفاقی و ظاهرا جنگ و در گیری بین افراد كاوش كننده موضوی افشا شده و به ر سمیات كشانیده شده  و بعد از مدتی از طرف مقامات دولتی نشانه گذاری گردید و گروهی از باستان شناسان از وزارت اطلاعات و فرهنگ از مركز مواصلت و آنرا ملاحظه نمودند . ولی نتیجة كار آنها شكل سری داشت جز اینكه تثبیت گردید كه این منطقه یك اثر تاریخی است ، چیزی  دیگری انتشار نیافت، چنین احتمال میرود كه این تپه روزگارانی قلعه مستحكم نظامی بوده كه بر اثر جنگها تخریب گردید ، و تاریخ آن به صدر اسلام كه نخستین لشكر اعراب به سر كرده گی (( حنف بن قیس ))وارد این منطقه شد تعلق گرفت ، همچنان این فریضه وجود دارد كه ((میسره)) در مقابل (( میمنه))قرار دارد چه در اصطلاح نظامی و لشكری ((میمنه)) قلب راست لشكر و ((میسره))قلب و جناج چپ لشكر بوده است ، چون در اینجا جناح چپ لشكر ایستاده میشوند اند، به این نام مشهور شده است.


قلعة مهر نگار:
این تپه مرتفع خاكی در قریة امامصاحب مشرف زیارت امام صاحب و قریة قطور قرار دارد .
این تپه در دوران جهادمركز یكی از پوسته های مستحكم هجومی مجاهدین جمعیت اسلامی بود ، در طول سالهای 1370 و بعد از آن ده ها بار توسط مجاهدین و افراد غیر مسوول محلی مورد كندنكاری بیرحمانه قرار گرفت و شكل اولی خود را از دست داد . و به گفتة اهالی آثاری ارزشمندی شامل انواع ظروف و جواهرات شاهانه  ، اسباب و لوازم شاهانه كشف و مورد دستبر د قرار گرفت .

Flash banner maker online


برچسب ها: تپة میسره (خواجه میسره) ، قلعة مهر نگار ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر