تبلیغات
دانشنامه افغانستان - آرامگاه ها و مقابر در ولسوالی قیصار

آرامگاه ها و مقابر در ولسوالی قیصار  

1-    آرامگاه خواجه برات :
این مرقد در زمین للمی بالای تپه خاكی در قسمت شمالغربی قریه شاخ واقعست . قدامت این آرامگاه تا( 560) سال قبل به استناد قباله ای كه در نزدیكی از اولاده های شان بنام ((خلیفه صاحب)) سید اقبال است معلوم میباشد . این شخص هم اكنون در منطقه چهل گزی در فاصله 30 كیلو متری مركز ولسوالی قیصار سكونت دارد ، در قباله مذكور مهر و تمغای چندین پادشاه و امیر كه در این نواحی حكمروایی كرده اند و پیوسته آنرامهر نموده و آنر ا به رسمیت قباله شرعی تثبیت نموده اند . این قباله و یا به تعبیر دیگر سند تاریخی حاوی دستخط و امضای یكی از پادشاهان بلخ در (560) سال پیش میباشد كه زمین های از شرق قریه غوره تا غرب منطقه گردن بریده ( در خواجه كینتی )و از طرف شمال گنداب و از طرف جنوب كوه سیاه ( تیر بند تركستان ) به سادات قیصار كه كد خدای ایشان همین صاحب زیارت (( خواجه برات ))بوده بخشیده است . كه اولاده دهم خواجه برات بنام (( خلیفه صاحب )) سید اقبال میباشد كه همین سند تاریخی و قباله در دست وی است . گفتنی است در هر تغییر پادشاهی و حاكمیت این قباله توسط بازمانده گان صاحب زیارت مهر  وتمغا شده است تا اهمیت آن  از بین نرود مهر و امضای شش امیر و پادشاه تا دوره ظاهر شاه در این سند درج است  من شخصا توفیق نیافته ام كه این سند را دیده و صاحب آنرا ملاقات كنم ولی این معلومات از زبان افرادی كه با مذكور حشر و نشر بودند ، روایت و ثبت شده است .

2-    خواجه زیارتگاه :
این مزار طرف شرق غوره – لب رود خانه ( سیل رو)بالای تپه خاكی كه بنام( كیسمه لر ) یاد میشود واقع است این قبر معمولی بدون پوشش و محوطه میباشد ، میگویند وی از سادات بوده و قدامت وی نیز برابر است با قدامت آرامگاه برات خواجه یعنی (شش قرن قبل ) .
گفتنی است در امتداد بالایی قبر متذكره به فاصله صد متر مقابر زیادی است كه در بین مردم بنام (( قبر صحابه ها )) یاد میشود – اطراف بر خی از قبور از تخته سنگهای كبود و سیاه طبیعی احاطه شده و چند سنگ در اینجا هست كه تواریخ بروی آن حك گردیده است . همچنان پیوست به آرامگاه قبلی مقبره دیگری بنام ((بلال خواجه ایشان)) موجود است كه قبر بزرگی میباشد . دو درخت پسته یكی بالای سر این قبر و دیگری پایین پای آن بر روی تپه قرار دارد . بروایت افراد صاحب معلو مات منطقه شاخ (( كیسمه لر )) زندان سلطان سنجر كه قصر تابستانی آن نیز در همین جا واقعست ،بوده از این جا آثار گرانبهایی چون : ظروف ، زیورات طلایی و اسباب و لوازم جنگی پس از وقوع سیل و ریزش كوه در منطقه كشف گردیده و میگردد كه توسط مردم غارت میشود .

زیارت چهل گزی بابا:
این مرقد ، نرسیده به بازار جای چهل گزی ( از طریق شاهراه میمنه به هرات )متصل قریه هزاره قلعه(هزار قلعه) قرار دارد در قسمت منتهی الیه این زیارت در فاصله 400-500متری به كافر قلعه و قیز لر قلعه مرتبط است و همه در یك ردیف واقع اند در اینجا دو قبر طویل  و دراز در یكجا و یك قبر دیگر آنطرفتر از محل اولی قرار دارد . طول این قبر به ده الی یازده متر مربع و عرض آن به یك متر مربع میرسد . دو قبر پهلو در پهلو ی هم و قبر سومی به فاصله سی متری هر دو قرار دارد كه درختان زیادی داشته و بالی قبر از سنگهای خرد و ریزة در یایی انباشته شده است
اهالی محل بدرستی نمیدانند كه كدام قبر متعلق به (چهل گزی بابا)كه بروایت مردم چهل گز قد داشته است .


برچسب ها: آرامگاه خواجه برات ، خواجه زیارتگاه ، زیارت چهل گزی بابا ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر