تبلیغات
دانشنامه افغانستان - سمچ ها ومغاره های یازی در (بیرکه)

سمچ ها ومغاره های یازی در (بیرکه):
این مغاره ها وسمچ ها درقسمت ورودی به قریهء بیرکه دراحاطهء کوه ها وتپه هایی واقعست که از دو- سه طرف این منطقه را فرا گرفته ودر بلندای کم کوه قرار دارد ، این مغاره از دور به شکل سوراخ های عادی از دور جلب توجه کرده ولی داخل آن اتاقهای نشیمن تودر تو که باهم ارتباط دارند میباشد. ارتفاع اعظمی این غارها ازسطح زمین تقریباء 20-30 متر است به روایت مردم محل زیبا ویازی قهرمانان یکی از قصه های معروف فولکلوری فاریاب که در اصل  سکونت همین محل را داشتند ؛ روزگارانی در اینجا زندگی میکردند، بهر حال در کندن این مغاره ها  افراد زیادی باید کار کرده باشند؛ زیرا به مشکل میتوان تصور کرد که اینهمه کار توسط یک فر د ویا افراد ی ساخته شده باشد؛ احتمالا این مغاره ها از قبل موجود بوده اند.
باید گفت که پیوست به این مغاره ها دو قبر دیگر نیز ذر عرض راه میمنه – قیصار موجود است که در بین مردم بنام [ قبر عاشق ومعشوق] یاد میشود .
مقابر مذکور در اصل متعلق به (
زیبا ویازی) بوده بخاطر ناآشنایی مردم  به این نام معروف شده است.  در رابطه به داستان مذکور وبرخی حقایق نیمه تاریخی وفولکلوری نگارنده درسال1369 ضمن مقالهء مفصلی که از طریق جریدهء فاریاب انتشار یافت  ؛ مطالبی نوشته بودم که غرض مزید معلومات خوانندگان را بخوانش مقالهء مذکور فرامیخوانم.


برچسب ها: بیرکه ، زیبا ویازی ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر