تبلیغات
دانشنامه افغانستان - آثار تاریخی و مخروبه ها در ولسوالی لولاش ( كوهستان )

آثار تاریخی و مخروبه ها  در ولسوالی لولاش ( كوهستان )
1-   
قلعه سوخته یا (قلعه ویران) :
مشرف به قریه دور قلعه مر كز ولسوالی لولاش در آخرین ارتفاعات كوه های خاكی كه از جنوب رو به شمال امتداد یافته ، واقعست . این قلعه كه از گل و لای به شیوه سنتی ساخته شده بود ، دارایی موقعیت استراتیژ یك میباشد و بین راهی كه ولسوالی لولاش را با بندر وصل میكند قرار گرفته پای دیوار های این قلعه به ارتفاع نیم متر از سطح كوه هنوز محسوس است . آثار و ظروف سفالین از این جا زیاد بدست میآید به گفتة افراد صاحب معلو مات این قلعه گویا متعلق به انگلیس ها بوده این محل بار ها مورد كندن كاری افراد غیر مسوول  قرار گرفته است .
-2ت
په غازی یا (( یكه غازی )) ،
این تپه نیز مشرف به قریة (( دور قلعه )) در امتداد قلعه سوخته منتها در مو قعیت پاینتر از وی قرار دارد . موجودیت قلعه سوخته یا ویران و تپه غازی خود دال بر وقوع جنگهای خونین كه منجر به انهدام و سوختانده شدن این عمارت تاریخی شده ،میكند از این تپه كه روز كاری شاید قرار گاه و مركز فرماندهی پادشاهان و سلاطین بوده است ، گاه و بیگاه بر اثر كاوش و كندن كاری افراد غیر مسوول آثار فوق العاده گرانبهایی بدست میآید در زمان حاكمیت مجاهدین در دهه شصت یك مجسمة بزرگ طلایی به ارتفاع نیم متر از این تپه كشف گردیده كه با قیمت گزاف در بازار های پاكستان بفروش رسید، این منطقه چندین بار در سالهای 83-84 توسط تیم نظامی آیسافنیز مورد كاوش و كندنكاری قرار گرفت .
2-   
درة اشپار (درة اشپاری ) :
این جا از معروفترین دره های كوهستان میباشد كه بالای آن ((پشته  لفرا یا لفرایی )) قرار دارد . در سطح زمین داخل این دره مغاره طبیعی سنگی است . كه داخل این مغاره بقول افرادیكه آنرا از نزدیك دیده اند ، دو جسد مومیایی شده وجود دارد كه با گذشت سالیان و قرنهایی متوالی هنوز پا برجاست ، این منطقه پر از عجایبات  و شهكاری های خلقت است . در مورد این اجسادو تواریخ آن معلو ماتی در حافظة اهالی وجود ندارد ،
3-   
حوض خواجه گر گاو :
در قسمت تحتانی بلند ترین قله كوه كه ارتفاعآن بالغ بر دو هزار متراز بحر  میرسد – در نقطه ای كه بین مردم بنام ((قبر وردك)) معروفست ، حوضی وجود دارد . زمانی این نقطه خانه های مسكونی مردم بود .
آب این حوض از زیر زمین جوشیده متصاعد میشود و باز داخل حوض بر میگردد ، این آب همیشه در چها ر فصل میجوشد این حوض خاصیت سلفوریك داشته  و مردم در آنجا آمده غسل میكنند و هرنوع تكلیف جلدی در اثر خاصیت آب چشمه شفا میابد . منبع آب این حوض چشمه طبیعی است كه شاید از مجاری معدنی عبور نماید ... بهر حال از اطراف این حوض و چشمه كه قبلا نقطة آبادانی بوده از خشت پخته و گچ اعمار گردیده ، گاه و بیگاه كوزه های منقش  و رنگی پیاله ها و كاسه هاس سفالین و غیره ظروف بدست میآید كه به شكل زیبایی ساخته شده است .


برچسب ها: قلعه سوخته یا (قلعه ویران) ، په غازی یا (( یكه غازی )) ، درة اشپار (درة اشپاری ) ، حوض خواجه گر گاو ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر