تبلیغات
دانشنامه افغانستان - آش قورتی
چهارشنبه 1390/02/14

آش قورتی

   نوشته شده توسط: فریدون احدی    نوع مطلب :غذا میهنی افغانستان ،

آش قورتی

مواد لازمه
۱ـ آش ۵۰۰ گرام
۲ـ روغن ۱۵۰گرام
۳ـ رومی تازه ۵۰۰ گرام
۴ـ پیاز دو عدد
۵ـ گوشت کوفته ۲۵۰ گرام
۶ـ قورت سایده شده یا چکه ؛ ماست ۵۰۰ گرام
۷ـ سیر ونمک ودیگر مصالح که خوش دارید بقدر ضرورت

طرز تهیه
۱ـ روغن را داغ نموده پیاز را ریزه ریزه میده کرده قدری حرارت دهید. زیاد سرخ نشود سیر و رومی میده را هم با نمک و زرچوبه بالای پیازبی اندازید و بگذارید به روغن بیآید. 
کمی آب علاوه کرده بگذارید به جوش آید. گوشت را بشکل پاشان و کوفته های خورد خورد تا زمانیکه نرم و به روغن بیآید حرارت دهید. حالا که قورمه به اصلاح لعاب آش آماده است.
۲ـ در بین یک دیگ آب را ۱۰۰ درجه سانتی ( جوش) حرارت داده یک قاشق ماست خوری روغن و نمک به اندازه آب نمکی شود علاوه کنید.آش که پخته شد آنرا در چلو صاف اندخته بگذارید تمام آب آن بر طرف شود.
۳ـ به ظرف دلخواه کاسه و بشقاب آش را با قورت مخلوط کنید و یا بالای آش بیاندازید. قورمه را که قبلاً آماده کرده بودیم بی اندازید . با نعناع گشنیز و مرچ سیاه نوش جان کنید.

آش قاشقی

موادلازمه
۱ـ آرد سفید ۱۰۰۰ گرام
۲ـ روغن ۲۰۰ گرام
۳ ـ پیاز دو عدد
۴ـ رومی تازه ۵۰۰ گرام یا رُب رومی یک قاشق کلان
۵ـ هر تر کاری که خوش دارید
۶ـ سیر نمک
۷ـ رنگ شیرین
۹ـ گشنیز تازه یا تخم گشنیز
۱۰ـ مرچ سیاه پودینه

طرز تهیه
روغن داغ کرده پیازمیده کرده گی به آن سرخ میکنیم سیر بالای پیاز سرخ شده علاوه کرده کمی داغ میکنیم رومی های میده شده را بالای آن عـلاوه کنید و حـرارت دهـیـد به روغـن بی آید.هر ترکاری باشد. 
اگرخام باشد لازم است کمی حرارت بدهیم.به اندازهء که کاملاً نرم نشود . و آب به اندازه که بعد از نرم شده آش کاملاً خشک نشود. و یک مقدار باقی بماند .بالای لعاب اضافه کنید وبگزارید به جوش بیاید.
رنگ دیگ و مطالح را اضافه کنید.گشنیز را میده و یا صرف گل های آن را در آب علاوه کنید . قابل یاد آوریست اکثراً گشنیز تازه را بعد از پختن و کشیدن به کاسه ها بالای آش می اندازند و صرف میکنند.
آش را یا به شکل که است و یا هم توته کنید . ودر آب جوش خوب نرم کنید .در ظروف دلخواه تان بکشید .
با مصالح مانند پودینه ؛ نعناع مـرچ سیاه ؛ مـرچ سرخ خـوش مزه و نوش جان کنید.
در وطن عزیز ما آش کاسه های مـخصوص سفـالی مسی و قـاشق ها چوبی که نی هم گویند دارد. آش اکثراً در موسوم سرما به مصرف میرسد. و درهنگام ریزش آنرا به میل صرف میکنند.

آش دوغ

اول آرد را خمـیر کرده توسط آشگـز هـموار نمـوده توسـط کارد طویل طویـل بریــده و یا هــم از آش را خـرید کرده در بیـن دیـگ آب جوش جوشانده بعد از آن که نرم شد .آب را بر طرف کرده دردوغ را بالای آش بی اندازید .روغن را با رزچوبه سیر داغ کرده و با هر قورمه که خانم های محترم تهیه میکنند . صرف میدارند.
ظـروفی را که آش در بیـن آن صرف میـدارندعبارت است از کـاسهء چوبی؛ کاسه مسی که شاکاسه هم گـویند. یا به عباره دیگـرکـاسه خورد مسی وگلی و مصالحه های آش مذکور مرچ سرخ نمک و پودینه میباشد.

آشک
خمیر آشک مانند آش آماده میگردد. آشک در افغانستان عزیز از گندنه وگوشت طبخ میگردد. خمیر را سخت آماده نموده و به شکل دایره های کوچک قطعه می کنند، سپس در بین آن گندنهء میده شده را پر نموده جوش میدهند. بعد از صاف نمودن، قروت، نعنا و قورمهء دالنخود را بالای آن علاوه نموده نوش جان می کنند.

آشک گوشتی

مواد لازم
۱ . آرد ترمیده ۱۰۰۰ گرام 
۲.تخم
۳. گوشت کوفته ۷۵۰ گرام
۴. پیاز دو عدد 
۵. سیر
۶. نمک
۷. نعناع
۸. رومی تازه یا رب رومی
۹. روغن
۱۰. چکه یا قورت
۱۱. آب

طرز تهیه 
۱- آرد را با آب شیر گرم تخم و نمک ۲۰گرام روغن خمیر کنید. برای دقیقه۳۰ بگذارید.
۲- گوشت کوفته شده را نمک سیر بزنید.
۳- پیاز را میده ریزه کرده سرخ کنید .رومی سیر نمک را نیز بالای آن علاوه نموده بمانید به روغن بیاید. لوبیا را نیز نرم کرده آب اش را برطرف کنید و بالای لعاب اماده شده بریزید.
۴- چکه را نیز کمی سیر و آب سرد آماده کنید.
۵- به یک دیگ بزرگ آب و نمک را بالای آتش قرار دهید .به جوش بیاید.
۶- خمیر را ذغاله کوچک نموده ازدرجه ۴ ماشین بکشید.

بعداً به شکل دلخواه ی خود شما چارکنجه و یا گرد خمیر را ببُرید. گوشت را در بین خمیر ها برش شده قرار داده و محکم بسته کنید. همه آشک ها را در بین تکری آرد پاش داده و بیچیند. همین که تٌکری پر شد روی آن را بپوشانید آشک ها خشک نشوند. همین که پر کردن آشک تمام شد. به احتیاط آشک ها را به دیگ آب جوش بی اندازید.غوری ها را چکه بزنید.همیه که از پخته بودن آشک مطمین شدید توسط آشک صاف اب ان را برطرف کرده آشک ها را در بین غوری بریزید و روی آشک ها را چکه بیاندازید. لعاب آماده شده را نیز انداخته وومصالحه های را خوش دارید .مثلاً نعناع مرچ سرخ ... پاش داده نوش جان کنید.
نوت !گوشت کوفته شده را نمک سیر بزنید.. واگر لازم میدانید حرارت دهید.

آشک گندنه یی

مواد لازم
۱ـ گندنه دو کیلو 
۲ - آرد ترمیده ۱۰۰۰ گرام 
۳- یک عدد تخم 
۴ـ آب 
۵- چکه

مواد لازم برای لعاب آشک
روغن به اندازه دلخواه
رومی تازه یا رب رومی
سیر
دالنخود ۱۵۰ گرام 
گوشت کوفته ۲۰۰ گرام
مرچ و نعناع

طرز تهیه
۱- ابتدا گندنه را چیده ( قسمت سر و آخر آن را دور میکنند) به طور منظم بالای هم قرار داده میده میده ریزه میکنند.

بعداً با آب فراوان شسته و برای حفظ الصحه بهتر است که گندنه رادر بین پتاس( پتاسیم پرمنگنات) و یا نمک هم خاصیت میکروب کش دارد حد اقل ۲۰ دقیقه تر کنید.
2- گندنه شسته شده را در بین چلو صاف بگذارید .نمک و کمی روغن یک یا دوقاشق مرچ خشک و یا مرچ تازه اگر خوش دارید. اضافه کرده( روغن برای نرم ساختن کندنه اضافه میکنیم.)گندنه با مواد که اضافه کردید با دست خوب مخلوط نماید. و کمی هم فشار دهید که آب گندنه برآید.


3-آرد را با آب شیرگرم نمک و تخم ( برای اینکه آش حین جوش خوردن بازنشود لازم است.) مگراکثراً خانم های عزیز بدون تخم خمیر میکنند . فرق ندارد سخت خمیر کنید.برای مدت ۲۰ دقیقه بگذارید. دم راست کند. بعداً از خمیر آماده شده به اندازه مناسب برداشته توسط آشگز یا ماشین نازک کنید. و به شکل چهار کنجه یا دایروه برش کنید.به اندازه که زیاد بزرگ نباشد. هم چنان هنگام هموار نمودن خمیر دقت لازم است تمام ذغاله ها را یکسان هموارکنید. دبل و نازک نشود.هنگام پختن یکی خام و دیگر پخته میشود.
4ـ خمیر را به هر شکل که برش کرده اید بگیرید دست آب زده بروی خمیر برش شده بزنید.بعداً در بین آن گندنه پر کرده و آنرا محکم بسته کنید.


5- بروی تکری یا پتنوس آرد بریزید و آشک های جور شده را بچیند. بالای آن یک یک دستپاک ؛صافی که پاک و خشک باشد هموار کنید.

در یک دیگ کلان در جریان پر گردن آشک آب و نمک به اندازه ء که آب شور باشد بالای حرارت گذارید. که به جوش بیاید. آشک های را به آب جوش انداخته برای ۱۰ الی ۱۵ دقیقه جوش آشک های توسط آشک صاف برداشته ظرف مورد نظرتان را چکه بزنید. سپس آشک به آن ریخته روی آن چکه بیاندازید و لعاب آماده شده مرچ و مساله را بالای آشک پاش داده نوش جان کنید.

طرز تهیه لعاب آشک 
ابتدا دال نخود را با مقداری آب میگذاریم روی حرارت تا نرم شود. بعد در ظرفی مقدار روغن ریخته و پیاز رنده شده را روی حرارت سرخ نموده بعد به آن رب را اضافه كرده و سرخ میكنیم.
بعد گوشت ماشین شده نمك ورا به آن اضافه كرده با مقدار آب میگذاریم پخته شود, سپس دال نخود نرم شده را به آن اضافه نموده و حرارت را خاموش میكنیم.
بعد از آن سیر را رنده كرده با چكه یا ماست,نمك مخلوط میكنیم, سپس آشك پخته شده را در ظرف مورد نظر خود ریخته و روی آن روغن داغ شده را ریخته و قورمه , چكه یا ماست ترش كه از قبل آماده كرده بودیم میریزیم و همچنین نعنا’ خشك را روی آن پاشیده و نوش جان میكنیم.

نوت !
اکثرا برای لعاب روی آشک تنها روغن و زردچوبه رااستفاده میکنند.برای لعاب روی آشک لوبیای سرخ هم خیلی خوش مزه است.قورمه رومی تازه با مرچ سیر هم گاهی مورد استفاده قرار میگیرد.

Tortellini آشک آلمانی

طرز تهیه آن مانند آشک افغانی میباشد که در داخل آن پنیر پر میکنند.

 


برچسب ها: آشک گوشتی ، آشک گندنه یی ،

دنبالک ها: منبع ،

Can you increase your height by stretching?
سه شنبه 1396/06/14 08:21 ب.ظ
I got this web site from my friend who shared with me
about this web page and at the moment this time I
am visiting this web page and reading very informative articles or reviews at this time.
Foot Pain
سه شنبه 1396/05/3 08:39 ب.ظ
Hello my friend! I want to say that this article is
amazing, great written and come with almost all important infos.
I'd like to peer extra posts like this .
BHW
چهارشنبه 1396/01/23 02:39 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results.
If you know of any please share. Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر